Forside › Fora › Penge og økonomi › Indkøb til 1 måned i tyskland
- Dette emne har 10 svar og 8 stemmer, og blev senest opdateret for 4 dage, 9 timer siden af Stormtrooper.
-
Oprettet afEmne
-
02/11/2025 kl. 08:39 #0
K
Rusher- E-peen: 4
Hej. Er en gut der bor alene, og som spiser temmelig proteinrigt pga. træning. Jeg synes det er blevet svimlende dyrt at købe bare basale fødevarer her i landet, og man har oplevelsen af at priserne er total fixed mellem kæderne. Overvejer derfor at køre over grænsen 1 gang om måneden, men har sgu lidt svært ved lige at planlægge indkøb til 1 måned, som jo skal være årsagen til det kan svare sig. Er der andre “gym-bros” der gør det samme, der kan komme med fif til hvor pengene bedst er sparet? Jeg kører til Søndre Løgum.
-
Oprettet afEmne
-
ForfatterSvar
-
02/11/2025 kl. 11:53 #1
Snowball42Rusher- E-peen: 535
Det er interessant nok om det kan give mening. De har jo om ikke andet billigere moms.
Vi er i Tyskland et par gange om året, og vi snakker om at vi skal huske en køler så vi kan købe varer med hjem, men glemmer det hver gang. Så der ender vi kun med at købe konserves, og tørre varer som nudler.
Min plan sidst havde været hakket oksekød, æg, og så havde en af kæderne tilbud på bl.a. ost og svinemørbrad til billige penge.
Hvis du gør alvor af at trille derned, så må du lige sige hvad du ender med at købe hjem og hvad besparelsen er.
02/11/2025 kl. 13:12 #2zyDocx
Rusher- E-peen: 259
Nu er jeg ikke selv fitness mand, men vi bor relativ tæt på grænsen og kører aldrig over for at handle ind. Lige et par overvejelser, som jeg mener man bør tage i betragtning, som måske / måske ikke kan bruges til noget.
Først er der udgift / tidsforbrug ift. køreturen.
Dertil om man risikerer at udsætte sig selv for mersalg i form af en masse slik / sodavand, som man ellers ikke ville have købt.Jeg har for mange gange i mit liv været over grænsen, købt X antal rammer sodavand og Rittersport i massevis, hvor jeg i øjeblikket bildte mig selv ind at jeg “sparede en masse penge”, da stk. prisen jo er ret fordelagtig og at så havde jeg et slik / sodavandslager til “lang tid”. I praksis betød det dog som oftest af det hele forsvandt på ganske kort tid og jeg – imens vi havde sodavand på køl – nærmest ikke drak andet, hvor jeg normalt ville havde taget et glas vand.
Min konklusion er derfor, at min selvdesciplin ift. slik / sodavand er i så ringe forfatning, at jeg i praksis sparer markant flere penge / kalorier ved at luske en tur i Netto og købe en enkelt plade Rittersport til 15 kr., frem for at kværne 10 stk til 5 kr. / stk. Samme med sodavand.
02/11/2025 kl. 15:06 #3
EmilsaRusher- E-peen: 1,518
Hvis det er kød, så overvej om det ikke er billigere at få en kummefryser og købe en halv ko eller en halv gris fra en gård eller gårdslagter… evt. gå sammen med nogle venner om sådan et storindkøb
02/11/2025 kl. 22:21 #4
GhidoraRusher- E-peen: 1,465
Køb på tilbud i supermarkederne, det er altså ikke billigere i Tyskland hvis du bare skal have billigt protein.
Hakket kylling er stort set altid på bud.
03/11/2025 kl. 11:00 #5
SealDKRusher- E-peen: 242
Hep Hey,
Bor selv små 60 km fra DK/DE grænse, og har hele livet brugt de muligheder det giver at have tyskerne lige på den anden side 😊 Det er alt fra gode restauranter i Flensburg, byture, til shopping (tøj, mad, etc.) eller bare en hyggetur ved havne prominaden, gågaden med mere 😊
Hvad shopping og indkøb angår, kører jeg også derned 1 gang om måneden, og her lidt grove info som start:
Iron Fitness, https://www.facebook.com/ironfitnessfl
Super god indkøb af valle proteinpulver, kreatin, pre-work out, osv. – Eksempel koster en 5kg Scitec protein, € 106,- / Kr 791,- Hvor prisen herhjemme typisk ligger på alt fra 1000,- til 1400/1500 kr for 5kg
Super god rådgivning i forretningen også, han kender til alle produkter og kan vejlede samt give dyb info og forklaring i shoppen der – Jeg parkerer altid ovre i en af P husene i Gågaden, da det er svært at finde en plads oppe i/omkring den lille gade butikken ligger i (Eksempel ’Galerie’ shopping center i gågaden er kun 3 minutters gang fra butikken). https://flensburg-galerie.de/da/anfahrt/Ellers handler jeg frugt og grønt i ALDI, bananer ca. 10 kr pr kg, det samme med løg, grøn/gul/rød peber, samme pris og varerne er friske og gode. Appelsiner 1,5 kg til 18,- kr / Agurker 5,- kr / Oliven olie 45,- kr (750ML) – Tilbud i ALDI er også gode, for 1 uge siden var konserves på tilbud, så 36 dåser Majs (340G/285G Netto) og Kidney Beans (410G/255G Netto) til ca. 5 kr stykket. Rosiner fås til ca. 41 kr pr kg (fandt dem i LIDL til denne pris sidst, 2,5KG med hjem), ALDI er sikkert samme prisleje. Til den søde tand tager jeg altid chokoladen de forhandler i ALDI også, den mørkeste har 90% kakao indhold, ligeledes fandt jeg Haribo Matador Mix til 10 kr for 340G (Fleggaard tager 20 kr for 360G)! 😊
Og når man er der (ALDI) så handler jeg også bodyshampoo, opvaskemiddel (7,- kr) , arbejdsdeo (7,- kr), og røvpapir 3lags koster en 3-4 euro for 10 ruller 220 lags), mandler ligeledes billigere end Fleggaard – Fleggaard er fint til nogle ting (ift pris), men Fleggaard er langtfra de billigste til alt det man skal have 😊 Aldi kan til tider også matche Fleggaard på Oksefars, og andre kødvarer hvor de er billigere end Fleggaard – Men altså man kender jo priserne, og går forretningen rundt når jeg handler, og er kød billigere på dagen, så handler jeg det med hjem også.
Jeg har nogle indkøbstasker med, fordi jeg ikke bil betale / støtte plastikforbruget, taskerne er handlet på Amazon.De – https://www.amazon.de/dp/B08WLBRPNS?ref=ppx_yo2ov_dt_b_fed_asin_title&th=1 de er ikke med køl men bare isoleret indvendigt, så eks. oksefars eller andre køle/frost varer kan sagtens holde sig 5-6 timer i de isolerede tasker. Og ellers gør jeg det at købe et par billige poser frostvarer (eks. blomkålsblanding), og ligger en pose i bunden af den isolerede taske + 1 i toppen, så er isolering samt frostet blomkålsposerne med til at holde det hele koldt 😊
Fleggaard køber jeg danskvand, og når det er tid så Harboe 0 kalorier Cola, Hindbær, eller Sport til 50,- kr for 24 dåser (henter altid 9 kasser af gangen, tidligere var det Coca Cola Zero, men de er på 65,- kassen, så 15,- billigere pr. kasse x 9 / 180 kr,- billigere at finde Harboe varianter man synes er ok/gode)
Æg også i Fleggard, 30 æg for kr 39,95,- / ligeledes med Oksefars til ca. 30,- 400GDe 5-6 liter benzin jeg bruger på turen, er godt givet ud, for jeg har flere ting på listen hver gang (standard + evt andre behov i perioder), samt så går jeg nogle gange en tur i gågaden som er helt eminent med butikker, fortovscafeer, og masser af liv og kultur – eller går en tur i et af indkøbscentrene: Galerie i gågaden, eller Fördepark https://www.foerdepark.de/?lang=da%5B/b%5D / https://www.foerdepark.de/anfahrt/?&lang=da Der ligger også en ALDI i foerdepark.
Citty-Park Flensburg har også godt med butikker https://www.citti-park-flensburg.de/dk
Citty har både nogle discount butikker, men ellers er det et mere dyrt sted at handle, selve Citty supermarkedet https://citti.dk/oplev-citti/?gad_source=1&gad_campaignid=10098467705&gbraid=0AAAAACWjlGLTBqD6Feftn9O0SNY-z_NNI&gclid=CjwKCAiAwqHIBhAEEiwAx9cTeTcpKpg1Rhb_k6FVQCBjzNPk-hGdxs3CWbU143fPN57oPc_tTpxuvBoCudkQAvD_BwE er også ”dyrt” (ala Kvickly/Føtex niveauet i DK) ift. andre steder i Flensburg, men udvalget er til gengæld rigtigt rigtigt stort (også deres vin, kød, osv.) og med lille spisested ovenpå med god Bockwurst und Pommes, kan man fint besøge stedet! 😊Jeg gjorde engang en dyd ud af at finde de mest prisvenlige steder at handle i og ved grænsen, besøgte alle deres forskellige supermarkeder, SK, REWE, ALDI, LIDL, FAMILY, SLECKER (lukket) , og 5-8 andre jeg slet ikke husker navne på mere – og derved var jeg opdateret med hvad man køber billigst, bedst, og hvorhenne. I dag er det nogle år siden jeg tog sådan en stor runde for at opdatere min pris/hjerne viden, så der kan sikkert nørdes mere i det, men de varer jeg handler pt. er ALDI og Fleeggaard de primære steder, og engang imellem Kaufland (Foerdepark) og Citty 1 gang om året.
Men håber du kan bruge noget af det, og ellers spørg bare, Flensburg og Tyskland er ”Mein zweites Vaterland”, om det er indkøb, bytur, eller seværdigheder 😊 😊 😊
OBS: Ser godt du omtaler Søndre Løgum som stedet du handler, men ALdi ligger jo overalt dernede – Og skal du Flensburg, eks. Iron Fitness efter protein pulver, så kan 1 tur engang imellem jo sagtens svare sig stadigt når man sparer adskillige hundredevis af kroner 🙂 Jeg plejer også at tage 10-15 kg Protein pulver med til en ven eller 2, så måske kan du gøre det samme og tage et par tyvere for ulejligheden og tilskud til kørslen 😉
- Dette svar blev ændret 4 dage, 14 timer siden af SealDK.
- Dette svar blev ændret 4 dage, 14 timer siden af SealDK.
- Dette svar blev ændret 4 dage, 14 timer siden af SealDK.
03/11/2025 kl. 13:36 #6
PaybacktimeRusher- E-peen: 1,629
#5 Fantastisk svar 👏😃
03/11/2025 kl. 13:50 #7K
Rusher#0 Trådstarter- E-peen: 4
Rigtig godt svar, SealDK – tusind tak. Det er lidt indviklet lige at gennemskue, hvor man sparer og hvor man ikke gør.
Det jeg primært tænker at købe er:
Fiskekonserves
Kartofler, løg osv. (grøntsager der kan holde mere end få dage)
Kyllingekød
Kyllingepålæg
Pasta, ris, osv.
Sodavand, naturligvisVed du hvordan priserne er på disse varer ift. Danmark? Der er også gode priser at spare på f.eks. Fiskeolie som jeg æder en del af, det kan næsten betale halveden at regningen for sovs på at køre derned.
Og så er jeg altså så doven, at jeg skamfuldt må erkende jeg ikke køber proteinpulver længere, jeg køber som regel Arla eller Barbells færdigdrikke.
03/11/2025 kl. 14:37 #8
Snowball42Rusher- E-peen: 535
#7 Lidt sjovt du siger det med færdigdrikke, der er et par stykker på arbejde der træner meget. Der havde den ene lavet en udregning at det var billigere med de færdigdrikke, end at lave det selv.
Så spurgte jeg om hans udregning også passede når man drikker det i vand og ikke mælk. Det mente han så ikke.
Men forstår godt hvorfor han, og også dig, gør det i stedet, nemt, bekvemt, og ingen opvask.
Og sig lige til hvis du finder et godt tilbud på fiskeolie, jeg har lige prøvet at købe det fra Jala helsekost, til 159kr for ½ liter.
03/11/2025 kl. 14:55 #9
GhidoraRusher- E-peen: 1,465
#5 Det der 220 lags papir gad jeg godt have!, jeg plejer at flotte mig og købe 4 lags, men hvad siger toilettet til så mange lag!??? 😁
03/11/2025 kl. 16:37 #10Stormtrooper
Rusher- E-peen: 305
Hvis vi henimod nytåret skal have en afstemning om årets indlæg, så kan jeg allerede nu afsløre, at min stemme kommer til at ligge på #5!
-
ForfatterSvar
- Du skal være logget ind som bruger for at kunne svare...
