God of War: Ragnarok formentlig forsinket til 2022

Det kommende God of War-spil vil uden tvivl, ligesom sin forgÊnger, komme til at blive et af Ärets stÞrste spil, nÄr det udkommer. SÄdan har det vÊret med stort set alle God of War-spillene, men det store spÞrgsmÄl er sÄ, hvorvidt vi fÄr spillet at se i Är, eller om det fÞrst bliver nÊste Är.
Det lader til, at Santa Monica Studio vil bruge sĂ„ mange krĂŠfter som muligt pĂ„ at fĂ„ spillet til at vĂŠre sĂ„ godt, som det kan, for at titlen kan opnĂ„ samme succes som forgĂŠngeren, som hĂžstede meget ros og ligger pĂ„ imponerende ’94’ pĂ„ Metacritic. Givet den tankegang er det hĂžjst usandsynligt, at den Ăžksesvingende Kratos og hans sĂžn kommer til at blive udgivet i Ă„r; bĂ„de pĂ„ baggrund af manglen pĂ„ information udgivet om spillet samt den nuvĂŠrende corona-pandemi.

Jeg vil ĂŠrligt indrĂžmme, at jeg ikke havde sat mine forventninger sĂŠrligt hĂžjt op, da det langt fra bliver det fĂžrste spil, som bliver udsat pĂ„ grund af hele verdenssituationen. At skabe et spil med sĂ„dan et stort omfang som God of War-seriens spil har, det tager tid, og jeg vil foretrĂŠkke, at udviklerne bruger den ekstra tid, fremfor at skynde sig for at ramme et specifikt udgivelsesvindue. Vi ved, hvordan det kan gĂ„, nĂ„r titler mangler den sidste polering op til udgivelsen – som var tilfĂŠldet med Cyberpunk 2077’s udgivelse. God of War pĂ„ PS4 tog over fire Ă„r at skabe, og det er i sig selv ogsĂ„ helt utroligt imponerende, sĂ„ det er optimistisk at tro pĂ„ en 2021 udgivelse. Dog er der stadig en meget lille mulighed for, at spillet nĂŠsten er fĂŠrdigt, og at Sony bare venter pĂ„ det rette tidspunkt for at udgive en masse information op til udgivelsen i slut-2021, men jeg mĂ„ desvĂŠrre vĂŠre en ‘glas-halv-tomt’-person og sige, at jeg tror det er usandsynligt.

Vi mÄ krydse fingre for at fÄ mere information at vide om Kratos, Atreus og det nye God of War: Ragnarok i lÞbet af 2021, men hvor langt Santa Monica Studio egentlig er med spillet, er ikke til at vide endnu.

Forside Fora God of War: Ragnarok

Currently, there are 0 users and 0 guests visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Elocon
    Rusher
    • E-peen: 282

    Det kommende God of War-spil vil uden tvivl, ligesom sin forgÊnger, komme til at blive et af Ärets stÞrste spil, nÄr det udkommer. SÄdan har det vÊret
    [LĂŠs hele nyheden her: God of War: Ragnarok]

Viser 8 svar - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    aff3
    Rusher
    • E-peen: 168

    En anden mulighed er at det bliver et God of War 1.5, lidt ligesom Spiderman Miles Morales. Jeg har svÊrt ved at tro pÄ et God of War 2 allerede i Är.

    #2
    3nickma
    Rusher
    • E-peen: 259

    Jeg vil langt hellere have fantastisk 2022 Ragnarok, end et godt 2021 Ragnarok 🙂

    SÄ brug hellere den ekstra tid pÄ at lave endnu et mestervÊrk

    #3
    sittingduck_m
    Rusher
    • E-peen: 107

    Suk… mĂ„ finde et job med bedre lĂžn. Skal jo ogsĂ„ have ps5 hjem for at kunne spille en af de bedste serier. Kan de ikke bare droppe det der eksklusivitet og sĂ„ udgive det pĂ„ xbox og ps… DrĂžmmen er der 🙂

    #4
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,415

    Er dette en nyhed?

    #5
    VampiricEye
    Rusher
    • E-peen: 4,041

    #4 Mja, mÄske er det tÊttere pÄ en slags klumme. Men for vores skyld, sÄ mÄ I gerne skrive bÄde nyheder, klummer, artikler, anmeldelser, og hvad I ellers kan finde pÄ.:) Den redaktionelle linje er indtil videre rimelig lÞs.

    #6
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,415

    Men syntes det er lidt misvisende at der stĂ„r spillet er forsinket…

    NÄr der blot er tale om personlige spekulationer?

    Ser ud til der er blevet tilfĂžjet et “formentlig”? 😉

    #7
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,449

    #6 ja, det er en af ulemperne ved brugernyheder, sÄ er de ikke nÞdvendigvis sÄ prÊcise i formuleringerne.

    #8
    VampiricEye
    Rusher
    • E-peen: 4,041

    #6 Du kan nok have ret, men det er en af de quirks, vi mÄ tage med, nÄr vi tillader brugerindsendt indhold.:) MÄske skal vi se pÄ, om der kan laves noget kategorisering, sÄ man kan markere, om der er tale om en nyhed, klumme eller andet.

Viser 8 svar - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...