Forside Fora Penge og Ăžkonomi Aktier – tips og indsigt Svar til: Aktier – tips og indsigt

#87
TormDK
Rusher
  • E-peen: 443

#86 Udfordringen for mig er dette;

1; Prisen lige nu er forkert, fordi 50-70% af alle kÞbs ordre kÞres via darkpools og Internalizers og prisen derfor ikke pÄvirkes andet end i negativ regning. (fordi Hedgies er kloge nok til at sÊlge via Lit Exchanges, som sÄ pÄvirker prisen negativt)

2; Hvis prisen kommer over 350$, forventes det at Hedge Fund kort huset falder pga Margin calls som ikke kan lÞses fordi Hedgefunds er super over eksponerede (Den primÊre Hedgefund der har store short positioner er Melvin Capital, men der er andre spillere ogsÄ). Vi har set meget store short attacks ved 342$ tidligere pÄ Äret i flere omgange, hvorfor de 350$ som deres hardstop er tesen lige nu.

3; NĂ„r kort huset falder sĂ„ skal alle de store Short positioner lukkes, ved at kĂžbe dem tilbage pĂ„ det Ă„bne marked (Idag bruges forskellige financielle instrumenter til at “kick the can” ved at skabe nye GME aktier til at dĂŠkke de gamle failure to deliver short positioner, samtidig med aberne kĂžber nye syntetiske aktier hver eneste dag.

DTCC har et reglsÊt om at det kommer til at ske per automatik i tilfÊlde af short sellers umiddelbart konkurs pga Margin calls. DTCC er forsikret for omkring 70 billion dollars (danske billioner), men i tilfÊlde af de ogsÄ lÞber tÞr for monies, sÄ er FED (den amerikanske national bank) den sidste mand til at betale det der er tilbage af regningen pÄ det tidspunkt.

4; Aberne ejer nok et sted imellem 130M til 150M aktier (konvervativt set), ud af de godt ~32M aktier som “The float” rent faktisk har. DVS. der er minimum 500% for mange aktier i omlĂžb, som skal ud og kĂžbes pĂ„ det Ă„bne market.

5; MOASS kommer derfor til at ske.

6; NĂ„r MOASS sker, er der ikke nogen teoretisk Ăžvre grĂŠnse, for DTCC’s kĂžbs algoritmen er ligeglad med prisen, den interessere sig kun for at lukke positionerne hurtigst muligt. 1 million dollars per aktie er derfor ikke et meme, og det er 10m principielt heller ikke. LĂŠs den her DD; https://www.reddit.com/r/Superstonk/comments/o9ifjx/infinity_pool_how_gme_will_break_the_laws_of/ – der er tre laaaaange afsnit, men forklarer det micro og macro Ăžkonomiske principper der bliver brugt. Der er en del der snakker om at holde en andel af deres aktier til “The Infinity Pool”, hvilket gĂžr at alle Ă„bne short positioner principielt ikke kan lukkes, og prisen derfor kan vĂŠre eksplosiv eksponentiel.

7; pÄ grund af punkt nummer 1-6, sÄ er det et godt spÞrgsmÄl.

Jeg har lavet excel ark beregninger der viser min profit efter 42% skat fra 1000$ til og med 1M $, bare for at jeg kan vende mig til den slags tal. Ved 1M dollars, sĂ„ er det over en millard danske kroner efter skat, hvilket min rationelle hjerne selvfĂžlge ikke helt kan tro pĂ„, selvom DD’en meget tydeligt viser at det er en mulighed. Jeg har lige pt. en Ă„ben market limit salgs ordre pĂ„ 40000$ / share, bare fordi jeg ved at Hedgefunds kĂžrer data analyse pĂ„ den slags ting, sĂ„fremt MOASS sker, sĂ„ blever den selvfĂžlgelig fjernet. (GME kan ikke nĂ„ sĂ„ hĂžjt pĂ„ Ă©n dag alligevel pga circuit breaker reglerne pĂ„ NYSE, sĂ„ der er ikke nogen reel “risiko” for at gĂ„ glip af MOASS, da den kommer til at tage uger/mĂ„neder at komme igennem)

SÄ I dunno, jeg er fÞrst tilfreds nÄr Citadel drejer nÞglen om, eller reglerne bliver Êndret i en sÄdanne grad at den her pris undertrykkelse bliver stoppet, sÄ GME kan lÞbe frit. SÄ mÄ vi se hvor den sÄ ender, men havde du spurgt mig i Januar, sÄ havde 800$ sku nok vÊret fint nok, for hvor tit er det lige man to til tre dobler sin investing?

Det sker jo ikke i praksis, hvilket nok ogsĂ„ er grunden til at en fĂžrste-gangs lĂŠser af mine indlĂŠg ville tĂŠnke “What a nutjob!” – for det er rigtigt, det lyder for vildt til at vĂŠre sandt, men ikke desto mindre har der ikke vĂŠret Ă©t eneste reelt scenarie om hvorfor MOASS teorien ikke kan passe. Det er en masse der siger det ikke kommer til at ske, og mĂ„ske gĂžr det ikke det – men teorien er solid, og vi kan se at der begynder at ske en juridisk “opdĂŠkning” i forhold til at forsĂžge at kontrollere en MOASS tilstand i markedet. SĂ„ sent som igĂ„r var FED ude og sige at de store banker skal til at have en billion dollars i en samlet war-chest til at kunne klare yderligere nedgang i markedet.

Vi er bare ikke i januar lÊngere, jeg er helt med pÄ den revolutionÊre Änd med at det system skal brÊndes ned nu, for mine papirs hÊnder er brÊndt vÊk, og nu er der kun diamant nÊverne tilbage.