Forside › Fora › Politik/Samfund › Naser Kharder igen igen
- Dette emne har 24 svar og 15 stemmer, og blev senest opdateret for 3 år, 9 måneder siden af Guru35.
-
Oprettet afEmne
-
02/07/2021 kl. 12:01 #0
Emilsa
Rusher- E-peen: 1,344
Det kommer jo efterhånden ikke som en overraskelse. Anyways, jeg studser over formuleringen:
„Tvunget til oralsex og samleje‟
Det hedder vel „Voldtaget af Khader‟, hvorfor omtaler man altid hans adfærd med så meget omsvøb, han bliver altid pakket ind i vat og bobleplast – er de seriøst så bange for at få en injuriesag på nakken. Hvis det var en almindelige dødelig voldtægtsmand, og ikke Khader – så tvivler jeg på at der var blevet lagt fingre imellem.
-
Oprettet afEmne
-
ForfatterSvar
-
02/07/2021 kl. 12:55 #1
FedeAnderzen
Rusher- E-peen: 28
Hvis de havde skrevet „Neger voldtager hvid kvinde‟ ville han jo blive klynget op i nærmeste lygtepæl før solnedgang og han er jo i princippet uskyldig indtil han er dømt.
Lortesag for de Konservative, nu bliver de nævnt hvergang i denne forbindelse, selv om han meget af tiden var Radikal eller LA:
Sgu godt man ikke arbejder på Borgen, det er jo mere en svingerklub end et folkestyre
02/07/2021 kl. 13:27 #2Emilsa
Rusher#0 Trådstarter- E-peen: 1,344
#1 – Hvid?, vi bor ikke i en tidligere koloni – vi er ikke hvide vi er danskere. Anyways, medierne er hurtige til at skrive „Indvandrer voldtager dansker‟ ladalada hvis det er en nobody. Det er nok heldigt for ham at han har været den nationalkonservative højrefløjs darling i årevis.
At hans politiske karrierre ikke stoppede, det øjeblik det kom frem at han havde truet Sherin Khankhan med hævnporno er mig en gåde. Der er en del kvinder med mellemøstlige rødder der har råbt op om at han er prototypen på den mellemøstlige mand de kæmper for at få et opgør med, men de blev løbende slået hen som udemokratiske islamister af Khader – med medierne som mikrofonholder og et heppekor af nationalkonservative orme som Martin Henriksen og Marcus Knuthsen
02/07/2021 kl. 15:52 #3SturmWolfDK
Rusher- E-peen: 562
Jeg tænker at det har noget at gøre med at han er politiker, samt at undersøgelsen først er startet nu. Derudover er han allerede sygemeldt fra Folketinget, så medierne kan ikke rigtig udføre en “hekseafbrænding”.
Men dermed ikke sagt at medierne ikke i andre sager har været hurtige til at kalde en spade for en spade.
Jeppe og den øvrige bande fik også en særlig blød behandling.Pape har ikke lagt fingre imellem synes jeg. Hvis Naser har gjort de ting er han forhåbentlig endelig færdig med at optage en plads i Folketinget.
Generelt mærkeligt at der skal så meget til i dette land, før man risikere at miste sin valgbarhed.
02/07/2021 kl. 17:42 #4Jeppe
Rusher- E-peen: 365
Har lige læst artiklen på DR igennem (ingen grund til at læse den på TV2 når det er DR der har researchet til den).
Jeg aner ikke om kvinderne taler sandt eller ej. Det pudsige er dog at intet af det er anmeldt udover en enkelt der har fortalt det til sin chef. Omvendt er det selvfølgeligt underligt at Naser i flere af tilfældene hævder ikke at kunne huske noget, men nægter at der skulle være sket det de beskriver. Det minder en del om sagen med Jes Dorph.
02/07/2021 kl. 18:15 #5zybr
Rusher- E-peen: 121
Så kører #metoo møllen igen!
02/07/2021 kl. 19:16 #6zyDocx
Rusher- E-peen: 239
Hvis anklagerne afspejler virkeligheden, håber jeg at NK bliver stillet til regnskab for de gerninger han i givet fald har gjort. Hvis det viser sig at være falske anklager, håber jeg at kvinderne ligeledes bliver stillet til regnskab for den slags.
Jeg giver ikke meget for den med blot at hoppe med på vognen og antage at han formentlig har gjort det, blot fordi nogle vælger at gå i medierne 20 år senere.
02/07/2021 kl. 19:25 #7Nickell
Moderator- E-peen: 1,979
Jeg bryder mig ikke om Naser Khader, men at han smider bukserne foran flere kvinder og generelt er lidt desperat/ynkelig, er jo ikke ulovligt.
I dag kan man ikke undslå sig med det, men kulturen har jo ændret sig.
Hvis han har brugt tvang, så burde man have anmeldt det.
Nu må sagen gå sin gang, men som single mand må man fremover overlade al initiativ til kvinderne.
02/07/2021 kl. 19:35 #8Emilsa
Rusher#0 Trådstarter- E-peen: 1,344
#7 – At blotte sig og onanere foran andre mod deres vilje er rimelig ulovligt..
En af vor tids store tragedier er at det er forsvindende få voldtægter der bliver anmeldt, det er et problem vi som samfund skal have løst.02/07/2021 kl. 19:38 #9kasperkaal
Rusher- E-peen: 115
Det har været været en offentlig hemmelighed længe, så godt at der endelig begynder at være kvinder som står frem. Når så mange kvinder står frem uafhængigt af hinanden, så er der nok noget om snakken.
02/07/2021 kl. 19:51 #10Nickell
Moderator- E-peen: 1,979
#7 – At blotte sig og onanere foran andre mod deres vilje er rimelig ulovligt..
En af vor tids store tragedier er at det er forsvindende få voldtægter der bliver anmeldt, det er et problem vi som samfund skal have løst.Onani er over grænsen, ja. Men bare at blotte sig, når man er i en intim situation, det er på grænsen. Dog bør man respektere et tydeligt nej.
02/07/2021 kl. 20:18 #11Nioxic
Rusher- E-peen: 414
rent juridisk er „voldtægt‟ når det inkluderer vold (så ved jeg ikke om trusler om vold også gør det til voldtægt)
hørte jeg engang en jurist nævne
02/07/2021 kl. 20:26 #12Jeppe
Rusher- E-peen: 365
Noget helt andet er så at han som politiker måske har været lidt overvurderet, og måske fået lidt for mange nemme points på hans baggrund – imo.
02/07/2021 kl. 20:55 #13kasperkaal
Rusher- E-peen: 115
#11: Der skal være et element af tvang, det behøver ikke at være direkte vold. Trusler om vold tæller også.
„Så begyndte han at trykke mit hoved nedad. Trykker det ned mod sit skridt.‟
Lyder rimelig voldtægtsagtigt IMO.
02/07/2021 kl. 21:25 #14StiX
Rusher- E-peen: 272
En af kvinderne siger at han forgreb sig på hende på en dag hvor han efter sigende har en hotel booking i Egypten. Det bliver interessant at se hvem af dem der har ret, den må være til at bevise, den ene eller den anden vej.
Dermed ikke sagt at han ikke har gjort noget mod de resterende kvinder hvis det viser sig at han faktisk har et alibi for den første.
02/07/2021 kl. 23:24 #15StultusX2
Rusher- E-peen: 2,043
#7 – At blotte sig og onanere foran andre mod deres vilje er rimelig ulovligt..
En af vor tids store tragedier er at det er forsvindende få voldtægter der bliver anmeldt, det er et problem vi som samfund skal have løst.At blotte sig er = voldtægt – UANSET KØN+!
Bare så JEG kan følge med: Ekshibitionisme ÉR voldtægt UANSET KØN+?
At JEG har en holdning omkring: Denne nævnte „tæppehandler‟ siden han var i..var det liste B? – gør mig – dog kuns til racist 😉
- Dette svar blev ændret 3 år, 9 måneder siden af StultusX2.
02/07/2021 kl. 23:35 #16Emilsa
Rusher#0 Trådstarter- E-peen: 1,344
#15 – Hvor skriver jeg at det er voldtægt at blotte sig. Du bør lige bemærke jeg skriver i to afsnit, og så evt. hvis det ikke går op for dig at jeg derfor kommenterer på to ting evt. krydsrefere med posten jeg svarer på.
02/07/2021 kl. 23:48 #17StultusX2
Rusher- E-peen: 2,043
#16 Hey! Jeg spørger! Du svarer!
..længere? Som du ved: Altid klar til duel ved daggry! Vælg våben!
EDIT: Medmindre din sørgelige „Ø‟ vil op i Oslo? ;-P
EDIT²: ..og nu skal JEG i seng – inden fortydelse og/eller tidligt op!
- Dette svar blev ændret 3 år, 9 måneder siden af StultusX2.
- Dette svar blev ændret 3 år, 9 måneder siden af StultusX2.
03/07/2021 kl. 04:15 #18WinkingRaven
Rusher- E-peen: 58
#17 Er tømmermændene slemme?
03/07/2021 kl. 10:21 #19Nass
Rusher- E-peen: 544
En lille bemærkning:
Det behøver ikke være voldtægt, for at være ulovligt.
Blufærdighedskrænkelse/blottelse er strafbart, selvom det ikke er voldtægt. Jeg prøver bare at sige, at I er ude på et sidespor. Det han har gjort er ulovligt, uanset om det er voldtægt eller ej. Nogen af de ting han har gjort er formodeligt voldtægt, andre er måske blufærdighedskrænkelse.
03/07/2021 kl. 10:42 #20knekker
Rusher- E-peen: 1,073
Som du ved: Altid klar til duel ved daggry! Vælg våben!
haha
03/07/2021 kl. 12:40 #21Emilsa
Rusher#0 Trådstarter- E-peen: 1,344
Vælg våben!
Fair nok, du er fucked, vi tager den med bardiche – Bloßfechten selvfølgelig
- Dette svar blev ændret 3 år, 9 måneder siden af Emilsa.
04/07/2021 kl. 01:11 #22Guru35
Rusher- E-peen: 68
En lille bemærkning:
Det behøver ikke være voldtægt, for at være ulovligt.
Blufærdighedskrænkelse/blottelse er strafbart, selvom det ikke er voldtægt. Jeg prøver bare at sige, at I er ude på et sidespor. Det han har gjort er ulovligt, uanset om det er voldtægt eller ej. Nogen af de ting han har gjort er formodeligt voldtægt, andre er måske blufærdighedskrænkelse.
Hvis han altså har gjort det. Det ved vi jo ikke. Vi kender ikke motivet, men det kan jo i sagens natur være det pure opspind. Ligesom mange af de andre metoo sager der har været.
Hvis man vil ødelægge en mands karriere, skal man bare sige han har været krænkende. Så sørger folkedomstolen for resten.
04/07/2021 kl. 10:16 #23Nass
Rusher- E-peen: 544
#22 Det er rigtigt, men Berlingske beretter, at kvinderne ikke kender hinanden, bor forskellige steder i landet, arbejder i forskellige brancher, er forskellige aldre, og at alle kvinderende troede, at de var de eneste.
05/07/2021 kl. 03:16 #24Guru35
Rusher- E-peen: 68
#22 Det er rigtigt, men Berlingske beretter, at kvinderne ikke kender hinanden, bor forskellige steder i landet, arbejder i forskellige brancher, er forskellige aldre, og at alle kvinderende troede, at de var de eneste.
Det er stadig ikke bevis for noget som helst.
Naser Khader er en kontroversiel person med meget indflydelse. Der er sikkert mange der gerne vil have ham ned med nakken, og i dagens Danmark er det jo nemt at komme med alle mulige skadelige anklager, som ikke er underbygget af noget som helst.
- Dette svar blev ændret 3 år, 9 måneder siden af Guru35.
-
ForfatterSvar
- Du skal være logget ind som bruger for at kunne svare...