Forside Fora Off-topic Rushernes Gak #2

Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 3,636

    I december introducerede vi en ny ting, hvor vi vil prÞve med nogle gakkede trÄde, en om mÄneden. Og sÄ hÄber vi at I vil deltage.

    Man kan som sagt ikke vinde noget, man kan kun lÊre lidt om hinanden, og mÄske finde en ting man ikke vidste fandtes i forvejen, eller lÊre lidt om hvordan de andre Rushers lever deres liv.

    I denne omgang vil vi gerne hĂžre fra jer om jeres dybeste hemmeligheder:

    Inden for gaming findes der spil, som kan kaldes Guilty Pleaures. Spil man lidt skammer sig over man spiller, men som alligevel bliver ved med at dukke op. Hvad er et Guilty Pleasure spil for jer?

Viser 15 svar - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    Kassen
    Rusher
    • E-peen: 76

    Underrail.

    Jeg kunne aldrig finde pÄ at anbefale det til nogen.

    Det er dÄrlig designet pÄ balancen, pacing, quest er nemme at bugge ud.

    Og alligevel bliver jeg ved at med at gÄ tilbage til det og bruge timer pÄ det.

    #2
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,415

    Ingen, men har gennemfþrt diverse skodspil blot for troféerne 😉

    #3
    hausner
    Moderator
    • E-peen: 893

    #1
    60% pÄ Steam hvis nogen fÄr lyst efter den flotte appraisal: https://store.steampowered.com/app/250520/UnderRail/

    #4
    Peldrol
    Rusher
    • E-peen: 100

    Hero Wars Alliance til mobilen. Det er som sĂ„dan ikke selve spillet, men det er et pay to win spil jeg dykkede ned i. Og det er sgu nok nĂŠrmere prisen der gĂžr at jeg gĂ„r lidt stille med dĂžrene omkring det. Jeg vil antage at jeg har brugt 50k+ i lĂžbet af et Ă„r. Jeg spiller stadig hver dag, og bruger vel en. 1000 om mĂ„neden endnu. Det er fint, jeg hygger med det. Men jeg troede ikke jeg kunne finde pĂ„ at bruge at bruge sĂ„ mange penge pĂ„ 1 spil. Ah well, det er ikke fordi jeg ikke har rĂ„d, syntes bare det er sĂ„dan lidt, meh. Dog hygger jeg lystigt videre! 😀

    #5
    hausner
    Moderator
    • E-peen: 893

    #5
    nej nej nej nej.

    #6
    ElSenator
    Rusher
    • E-peen: 579

    Jeg tror det tÊtteste jeg kommer er Stardew Valley og The Sims serien. Jeg kan godt lide life sims der ikke har de typiske klare mÄl udover bare at hygge sig.

    #7
    Kenkari
    Moderator
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 3,636

    Min egen “guilty pleasure” er sĂ„dan noget som mobil spil. Jeg har kĂžbt Wordfeud og har spillet det i mange Ă„r efterhĂ„nden.

    Men, jeg spiller ogsĂ„ det “kombiner noget”. Jeg kĂžber dog ikke pakker, sĂ„ det er rent tidsfordriv hvor jeg intet vinder. Jeg ved ikke hvorfor jeg spiller dem faktisk.

    #8
    MiNo
    Rusher
    • E-peen: 815

    #4 o.O mener du 50K som i 50.000 DKR pĂ„ et Ă„r? Jeg er mĂ„lĂžs, men samtidig ved jeg jo godt det findes nĂ„r man ser pĂ„ de 899kr’s pakker som nogle spil har. Jeg ville elske at hĂžre lidt mere om dine tanker omkring dette – og ikke for at shame dig, men fordi det for mig er sĂ„ absurd et valg at jeg bliver enormt nysgerrig pĂ„ at hĂžre mere.

    Nu er tid jo penge, og selv er jeg ikke meget bedre forstĂ„et pĂ„ den mĂ„de at jeg bruger alt for meget tid pĂ„ et mobil spil som hedder GardenScapes. Det er pĂ„ sin vis en match-3 klon omend med lidt flere moves. Det koster mig dog ikke en Ăžre, og man kan uden problemer spille i timevis uden at betale. Ellers var jeg jo ikke kommer frem til bane 14.000. Der er heller ikke reklamer eller andet gĂžgl, og det var udslagsgivende for en del Ă„r siden da jeg prĂžve en del forskellige spil af. De ville enten have penge, eller tvang mig til at se video’er fĂžr jeg kunne spille mere. SĂ„dan er det ikke her – jeg har rigelig spiltid uden at tilkĂžbe noget som helst og for mig er det faktisk en af de sjoveste udfordringer. At vĂŠre med i spillet, uden at bruge en Ăžre. SĂ„ derfor er jeg aldrig kommet videre. En stor del af spiltiden er dog mens jeg ser TV, sĂ„ det er ikke sĂ„ slemt som det kunne vĂŠre. Men det er slemt nok 🙂

    #9
    Razorblade
    Rusher
    • E-peen: 204

    Gratis Wordfeud med reklamer, som Jeg kvÊler, golf clash, som er gratis som udgangspunkt, har brugt omkring 200.- i de 3 Är Jeg har spillet, startede under COVID-19, og er blevet hÊngende i det, men ofrer ikke flere penge.

    #10
    Peldrol
    Rusher
    • E-peen: 100

    #8 It is what it is… Tror jeg.. Hehe. Jeg er alkoholiker, og kom ud fra behandling sidste efterĂ„r, og havde det temmelig hĂ„rdet hen over julen. SĂ„ faldt jeg over det her spil som havde alle de rette komponenter til at belĂžnne min hjerne. Det sugede sig fast, de fĂžrste par 1000 var ikke sĂ„ slemme, for jeg kunne ĂŠrligt sige at jeg brugte en del flere penge pĂ„ mit tidligere misbrug, jeg erstattede det sĂ„dan set bare med noget andet. Og sĂ„ var det svĂŠrt at holde op igen, for nu havde jeg jo brugt ret mange penge, sĂ„ skulle jeg jo fortsĂŠtte. Kom med i den stĂžrste guild og gik efter at vĂŠre nr. 1 pĂ„ serveren fĂžrst, da det var sket gik vi efter at komme i top 20 worldwide, og bedste placering blev 25. Jeg er stoppet med at bruge nĂŠr sĂ„ mange penge, og overvejer at stoppe. Men ved ikke om jeg bare kan smide en account vĂŠk hvor jeg har brugt sĂ„ meget pĂ„. Der skal ingen klagesang vĂŠre, jeg har aktivt brugt pengene vel vidende om hvad jeg gjorde. Jeg ved det lyder tosset, men det hjalp mig til at bruge tiden pĂ„ noget andet og fĂ„ vendt mit liv i en anden retning. Kunne man have gjort det anderledes? Sikket, derfor jeg siger “It is what it is” Jeg fortryder det ikke. Derfor det er min guilty Pleasure 😉

    #11
    RetardedWookie
    Rusher
    • E-peen: 257

    Pokemon go – omend jeg er holdt op med at kĂžbe raidpasses efter Niantic’s voldsomme prisstigninger. Er efterhĂ„nden er blevet lidt ligeglad med at klare diverse opgaver, men spiller det fortsat lidt hver dag.

    #12
    MiNo
    Rusher
    • E-peen: 815

    #10 Tak for at dele – spĂŠndende lĂŠsning. Kan godt se det virker ‘billigt’ i forhold til det tidligere alternativ. TĂŠnker dog, at det mĂ„ vĂŠre andre spil som er tilsvarende dragene, uden det skal koste som en mindre brugt bil pr Ă„r. Jeg fĂžler mig fx ret motiveret til at fĂžlge med pĂ„ nye baner i mit eget mobilspil, og den 30-mands gruppe som jeg er med i ligger normalt pĂ„ en 1. plads i Danmark sĂ„ nogle af de samme elementer omkring rankings findes der. Ikke at jeg i Ăžvrigt vil sammenligne, da jeg slet ikke kender HWA. Jeg har ogsĂ„ svĂŠrt ved at sĂŠtte mig ind i tankegangen omkring pay-to-win da det er noget som ligger mig uendeligt fjernt og derfor altid diskvalificere ethvert spil for mig. Ingen bashing, det er bare ikke mig.

    Set udefra, sĂ„ er der ikke rigtigt noget vĂŠrdi i sĂ„dan en konto som du omtaler. Den kan jo intet, ud over at tage flere af dine penge. Ligesom mit spil kun kan tage min tid. Men jeg kan godt se, at det for dig er smart at have noget som ‘erstatter’ og belĂžnner. Eller det lyde godt, jeg ved jo faktisk ikke hvordan den slags egentligt fungerer. Men jeg kunne da Ăžnske for dig, at du fandt noget det kunne det samme, uden at koste *sĂ„* meget. Det kunne vel potentielt tage overhĂ„nd, og en dag koste vĂŠsentligt mere end hvad godt er.

    #13
    sittingduck_m
    Rusher
    • E-peen: 107

    Der var pĂ„ et tidspunkt en online warhammer 40k spil som jeg virkelig spillede meget. Det var meget tungt og klodset i bevĂŠgelserne men det var jo 40k!!! DesvĂŠrre lukkede de serverne sĂ„ nu er det dĂždt…

    Og sĂ„ er der heroes of might and magic 4… det er for mig et klassespil og et jeg kan vende tilbage til hele tiden?

    #14
    Kenkari
    Moderator
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 3,636

    #13: Sjovt, for mig er det Heroes of might and magic III der er hvad der bringer mig tilbage en gang i mellem.

    #15
    Snowball42
    Rusher
    • E-peen: 420

    #1 Damn, har faktisk spillet pÄ steam, men ikke prÞvet det.

    Jeg har ikke spillet mobil spil i efterhÄnden rigtig mange Är, men der hvor jeg synes det kan vÊre lidt pinligt er Idle spil. For er det nogle af dem hvor det skal stÄ tÊndt for at komme videre i spillet, sÄ ryger der hurtigt mange timer pÄ ens spil konto pÄ steam, ogsÄ selvom jeg ikke aktivt spiller det. OgsÄ henover julen rÞg der en del timer, faktisk havde jeg de 14 dage en gametime pÄ steam der hed i snit 25,5 timer om dagen.. Hvordan.. jo flere spil kÞrende pÄ samme tid.

    Jeg havde det for nogle Är siden med NGU+ det var et eller andet sted bare afslappende at se numre der blev stÞrre og stÞrre =)

    #10 Damn, det var mange penge pÄ et spil, jeg tÊnker det nok er meget godt at drosle lidt ned pÄ det inden det kunne gÄ hen og blive et problem. For et par Är siden nvÊnte en bekendt at hans kammerat alligevel ikke skulle giftes, han havde brugt hele deres bryllupsopsparing pÄ smÞlfebÊr/diamanter/juveler agtigt i et mobilspil.. De er dog blevet gift nu, men det var ikke noget han vandt mange point pÄ konekontoen pÄ. =)

Viser 15 svar - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...