Forside › Fora › Penge og Ăžkonomi › Aktier – tips og indsigt › Svar til: Aktier – tips og indsigt
- E-peen: 963
#181 hvis du ikke gider fÞlge sÄ meget med sÄ kÞb indeksfonde. Men lad vÊr med at kÞbe for alle dine penge pÄ samme tid, der er intet vÊrre at kÞbe pÄ en top (eller pÄ vej ned, hvis den sÄ ryger lÊngere ned). Spred det ud over nogle mÄneder vil mit rÄd vÊre.
Hvis du gerne vil udfordres lidt, sÄ kÞb nogle aktier i selskaber inden for nogle brancher du synes er interessante. Men gÞr det ikke for alle dine penge, med mindre du er okay med stor risiko. Jeg synes selv teknologi er interessant, ogsÄ har jeg ikke noget imod generelt at fÞlge med i danske virksomheder. Men jeg har aktivt fravalgt at kÞbe smÄ selskaber, alene af den grund at jeg Þnsker aktier hvor der er hÞj volume i omsÊtningen sÄ man altid nemt kan komme ud igen. Det gÞr sÄ ogsÄ at chancen for at fÄ +25% pÄ en enkelt dag er noget mindre, det sker ikke rigtig i de aktier der bliver omsat i stor volumen, men hellere det end at kÞbe en aktier der falder med 50% hvor man sÄ ikke kan slippe ud.
Dem jeg har et godt Þje til pt. er ASML, alle snakker om at de skal udvide chip produktionskapaciteten og ASML er velsagtens det eneste selskab der kan levere maskinerne til det, sÄ de burde fÄ en fin ordre tilgang de nÊste par Är. De er ogsÄ faldet fint de seneste mÄneder, sÄ burde snart vÊre moden til at samle op igen.
Jeg har ogsĂ„ kĂžbt Intel (har haft AMD ad flere omgange, men solgte dem desvĂŠrre for tidligt, men synes efterhĂ„nden de er dyre). Jeg tror Intel kommer til at give AMD kamp igen inden for de nĂŠste par Ă„r. Min primĂŠre bevĂŠggrund er at Intel kan producere deres egne chips, og AMD bliver tvunget til at aflevere en stor del af deres fortjeneste til TSMC (hvilket i Ăžvrigt ogsĂ„ er et interessant kĂžb). Hvis Intel igen fĂ„r styr pĂ„ egen produktion, sĂ„ kan de lave chips til meget mere konkurrence dygtige priser end AMD og Nvidia (hvis Intels GPU’er faktisk bliver fornuftige hvilket noget tyder pĂ„ de godt kunne blive).
Apple har jeg ogsĂ„ et godt Ăžje til. Ja de er voldsomt prissat, til gengĂŠld kan de i morgen annoncere deres indgang pĂ„ et hvilket som helst marked og det vil fĂ„ konkurrenterne til at ryste i bukserne pga. den kapital de har og det brand power de kommer med. De kan nemt flytte millioner af kunder ind i et nyt segment bare ved at lancere et apple produkt. Vi mĂ„ se hvad det bliver, men det kunne vĂŠre tv, biler, spilkonsoler eller noget vi slet ikke har tĂŠnkt pĂ„ bottomline er at nĂ„r de fĂžrst vĂŠlger at gĂ„ ind et nyt sted tror jeg pĂ„ at de lykkedes med det. At nu udelukkende bruger deres egne chips i alle produkter gĂžr ogsĂ„ at de samler endnu mere profit, og pĂ„ et eller andet tidspunkt mĂ„ den pengetank vil skulle bruges til noget đ
ASML har godt nok nogle flotte regnskaber samt vÊkst og ja et spÊndende produkt for os tech nÞrder, men kunne man ikke frygte de vil lave et markant fald hvis markedet bliver mÊttet om mÄske 2 Är? NÄh ja den er skisme dyr:D