Har i hĂžrt om den gyldne Wii? Den er omgĂŠrdet af mystik og skulle efter sigende vĂŠre provisioneret af THQ i forbindelse med udgivelsen af et eller andet halvtamt partyspil tilbage i 00’erne. Som et PR stunt blev den sendt til Queen Elizabeth II. Der er dog stor tvivl om hvorvidt den nogensinde har vĂŠret indenfor i de kongelige gemakker. Faktisk er informationerne omkring projektet i det hele taget lidt sparsomme.
Men, den skulle altsĂ„ vĂŠre god nok. Og en samler fik fingrene i den og vil nu sĂŠlge den til… Hold fast… 300.000 USD.
SĂ„ kan man jo klĂž sig lidt i skĂŠgget og tĂŠnke: Ok, det var lige godt mange penge for en Wii konsol nogen har spraymalet med guld-maling. Og det er da ogsĂ„ svĂŠrt at anse den for at vĂŠre andet end prĂŠcist det. Det er blot en normal Wii der har fĂ„et et lag maling. I hvert fald gĂžr sĂŠlger opmĂŠrksom pĂ„ at wiimoten har nogle skrammer i bunden. Og pĂ„ billederne under auktionen er det ogsĂ„ ret tydeligt, at den kendte hvide farve findes under det tynde lag guld. Men det skulle altsĂ„ vĂŠre rigtigt guld – trods alt.
En af undertegnedes ofte besÞgte Youtube kanaler lavede en episode om det for nogen tid siden. People Make Games hedder de. Og der gravede de lidt dybere i historien, og finder frem til den nuvÊrende ejer, som nu altsÄ sÊlger den. Deres video omkring den kan anbefales. Det er en fjollet men ganske underholdende historie.
Forside › Fora › QWiin Elizabeth II
Har i hĂžrt om den gyldne Wii? Den er omgĂŠrdet af mystik og skulle efter sigende vĂŠre provisioneret af THQ i forbindelse med udgivelsen af et eller and
[LĂŠs hele nyheden her: QWiin Elizabeth II]