- Dette emne har 11 svar og 8 stemmer, og blev senest opdateret for 3 Är, 11 mÄneder siden af DonB.
-
Emne
-
Hej,
Jeg har lige opdaget, at ret mange er ‚admins‛ pĂ„ vores G Suite pĂ„ jobbet. Det betyder, at de uden videre kan se alles kalender-aftaler selv om de er markeret „Privat‟. De skal intet gĂžre – hvis de booker mĂžder med folk sĂ„ er detaljerne lige dĂ©r foran dem.
Naiv som jeg er, tĂŠnkte jeg at dels var det kun ganske fĂ„ personer som via en admin rolle kunne ‚tvinge‛ sig til adgang (dvs ikke noget de kunne snuble over, men de skulle vĂŠre i ‚ond tro‛ / gĂžre noget aktivt. SĂ„dan mener jeg det er i outlook/exchange som jeg har mest erfaring med.
Vi behĂžver ikke sĂ„ meget snakke om hvor Ă„ndssvagt det er at skrive noget virkeligt privat i en firma kalender. Det handler dette ikke om. Det kunne vĂŠre en ‚fĂžlsom‛ aftale i arbejds regi. Det handler om hvor lidt ‚privat‛ det er, i forhold til hvad man som bruger med rimelig kan forvente nĂ„r man smider en „Privat‟ label pĂ„ noget. Og at det sguda er svĂŠrt at lave sit arbejde, hvis ens kalender bare stĂ„r piv-Ă„ben (alt efter hvad man arbejde med self.)
Har i tips til at hĂ„ndtere dette? G Suite er ret Ă„ben om at ‚sĂ„dan er det bare‛ og synes ikke at tilbyde nogle lĂžsninger.
Jeg tĂŠnker at spĂžrge til, om antallet af ‚admins‛ i det mindste kan reduceres, men det er ikke ligefrem en lĂžsning.
- Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...