Forside Fora Off-topic Anskaffe kat – tanker, tips og tricks? Svar til: Anskaffe kat – tanker, tips og tricks?

#28
SapowiTz
Rusher
  • E-peen: 58

Ville ogsÄ ignorere det med pligten til at holde dyret pÄ egen grund! Har engang haft 2 sÞskende katte med ubegrÊnset adgang i det fri. De var begge hunner og steriliseret sÄ de gik aldrig lÊngere end 2-300 meter vÊk.
Har ikke katte idag, men synes det er hyggeligt nĂ„r jeg opdager en ninja i haven i ny og nĂŠ! Har aldrig i mit liv set katte-lort som et problem, men derimod flyder der med hundelorte pĂ„ alle stier man vĂŠlger at gĂ„ pĂ„… og ejerne er gerne de vĂŠrste nĂ„r det kommer til klager over kattelortene.. suk!
Og seriĂžst… man er virkelig et lavt lavt menneske hvis man bliver harm over en fri kat! Den gĂžr jo ikke nogle fortrĂŠd, men passer bare sit eget.

Mht til tips og rÄd.
En steriliseret hunkat skulle eftet sigende vĂŠre langt mere forsigtig end en hankat.
Vi boede ud til en stor hovedevej og kattene var ude hele dagen i normal arbejdstid. Ingen blev kĂžrt ned og de holdt sig generelt vĂŠk fra vejen… hankatte skulle vĂŠre tĂŠmmelig ligeglade og af den grund ryger der vist flere pĂ„ den konto!