Forside Fora Hardware Hvilken computer og skærm?

  • Dette emne har 12 svar og 4 stemmer, og blev senest opdateret for 2 uger, 1 dag siden af Anathema.
Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Anathema
    Rusher
    • E-peen: 55

    Hej folkens,

    Jeg har længe gået og overvejet det ideelle setup til mit hjemmekontor/gaming-område.

    Jeg er landet på et Magnus Pro-bord fra Secretlab, kombineret med en Herman Miller Aeron-stol – og nu mangler jeg bare en ny computer og en eller to skærme.

    Jeg spiller kun League of Legends og WoW Classic, så jeg har ikke brug for den kraftigste maskine, men vil gerne have noget, der bare kører stabilt og problemfrit. Jeg er ikke interesseret i at samle selv – så er det bare en af de færdigsamlede til ca. 6.500 kr. fra MM-Vision eller Topdata, jeg skal kigge på?

    Skærmvalg:

    Derudover overvejer jeg, om jeg skal gå med én stor ultrawide eller to separate skærme. Magnus Pro har nogle smarte monitor-arme, så der er gode muligheder for at montere dem fleksibelt.

    Mit eneste krav til skærmene er, at de skal have lav ms til gaming og kunne vise sorte farver ordentligt – er det så QLED, jeg skal gå efter?

    Håber i kan hjælpe mig i mål med et fedt hjemmesetup!

    PS: Hvis nogen har bedre alternativer til Magnus Pro og Aeron hører jeg det gerne.

Viser 12 svar - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    Nickell
    Moderator
    • E-peen: 2,050

    Har du overvejet en NUC?

    De er rimeligt små, og hardwaren er ret god efterhånden til de mindre krævende spil.

    De passer fint ind i et minimalistisk setup. Jeg overvejer en til mit musik setup, da de er støjfrie.

    #2
    Anathema
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 55

    Havde aldrig hørt om en NUC før du skrev det her. Ser interessant ud!

    Er de kraftige nok til at køre wow?

    #3
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,461

    #0 købte en Samsung Odyssey G9 oled ultrawide skærm da den var sat ned til halv pris på proshop. Det er sku en vild skærm, og lækker indlevelse i spil. Også første gang jeg har en skærm der understøtter HDR, og det ser bare godt ud!

    • Dette svar blev ændret 2 uger, 5 dage siden af -dut-.
    • Dette svar blev ændret 2 uger, 5 dage siden af -dut-.
    • Dette svar blev ændret 2 uger, 5 dage siden af -dut-.
    #4
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,461

    #0 angående stol, så går du nok ikke galt med aeron, Herman Miller laver nogle gode stole. Købte selv en Embody med nakkestøtte for nogle år siden, og er meget tilfreds med den. Jeg ville dog nok finde en butik hvor du kunne prøve den først.

    #5
    Nickell
    Moderator
    • E-peen: 2,050

    #2: Den her burde kunne køre lidt af hvert, dog aner jeg ikke, hvor støjfrie den er. Men slå de enkelte dele op, og ellers kan du finde mange forskellige enheder. Du vil muligvis også kunne klare dig for færre penge, hvis det er WoW, som er topmålet.

    https://www.fcomputer.dk/foeniks-gmk-mini-pc-k11-amd-ryzen-9-8945hs-32gb-ddr5-amd-radeon-780m-graphics-1tb-ssd-wifi-6-bt-windows-11-pro-installeret-og-koereklar-k1132gb1tb

    #6
    Anathema
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 55

    #3 Jeg har efterhånden læst mange anbefaler Odyssey serien, men syntes det er en jungle at finde rundt i? Der er så mange udgaver af de skærme, og store prisforskelle på nogen med næsten identisk navn. Er det OLED og andre teknologier der gør pris forskellen?

    Må jeg spørge hvad du gav for din?

    #7
    Anathema
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 55

    #4 Tak for endnu et godt svar 🙂

    Har været inde og teste embody vs Aeron. Tror det ideelle for mig er Aeron med en Atlas nakkestøtte. Syntes det er mange penge for stol og bord, men når jeg tænker på hvor mange timer man bruger foran en skærm ser jeg det som en god investering i ens holdning, velvære og hobby:)

    Lurede også på secret labs stolen, men den spillede ikke helt for mig.

    #8
    Anathema
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 55

    #5

    Fedt link tak. Jeg bliver helt mistænkelig når en stationær er så lille! Sidder med en “what’s the catch” følelse?? Nogen har har prøvet sådan en mini computer?

    #9
    Nickell
    Moderator
    • E-peen: 2,050

    #8: Der er flere hager ved sådan et system. Det er ret beset hardware tilpasset en bærbar, men ydelsen er bare blevet så god de senere år, at du kan ‘nøjes’, hvis du ikke har store krav til gaming.

    Derudover er det også lidt bøvlet at opgradere.

    Jeg havde en pc i lille faktor for et par år siden. Dejlig maskine, men med hidsig blæser og en dag stor PSU’en af.

    #10
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,461

    #6 ja Oled er meget dyrere end de andre. Husker ikke prisen, men det var 50% nedsat.

    #11
    Malte
    Rusher
    • E-peen: 26

    Mht. skærm, så købte jeg en Alienware AW3423DWF for nogle måneder siden. Den kan findes i dag til 4.400,-. Jeg er voldsomt imponeret. Jeg er super glad for den til arbejde (softwareudvikling = meget text-kiggeri) da der er god plads til at have flere vinduer åbne på samme tid. Men jeg er endnu mere glad for den når det kommer til gaming. Shit, alting ser godt ud når man slår HDR til på det panel.

    Sørg for at det er AW3423DWF, og ikke Alienware AW3423DW (uden ‘F’ til sidst), da sidstnævnte ikke har mulighed for FW opdatering.

    #12
    Anathema
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 55

    #11 Den er satme også fed. Har også siddet og savlet over #3s Samsung Odyssey G9.

    Det bliver helt sikkert en af de to.

    Syntes Alienwares ser ud til at have en skarp pris på størrelse og OLED. Tak for link anbefaling!

Viser 12 svar - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Du skal være logget ind som bruger for at kunne svare...