Forside Fora Off-topic Bad / hudpleje / everything shower

  • Dette emne har 8 svar og 7 stemmer, og blev senest opdateret for 32 minuter siden af Peldrol.
Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Snowball42
    Rusher
    • E-peen: 437

    MĂ„ske den skulle i trĂ„den om “I dag har jeg lĂŠrt”, jeg er blevet fortalt af en kollega at hans datter var hoppet pĂ„ den nyeste trend blandt selvbestaltede eksperter pĂ„ tik tok/instagram eller hvor disse nu en gang holder til, er everything showers (Tror det var hvad han kaldte dem), hvor man Ă„benbart afsĂŠtter ekstra lang tid til at lave alle mulige og umulige skĂžnhedsritualer og creme indsmĂžringer.

    Det gav mig lidt tanker omkring kone og datter, de har ogsĂ„ et hav af forskellige creme, sĂŠber osv. om end de ikke nĂždvendigvis kalder det noget specielt, men de tager stadig en krig pĂ„ badevĂŠrelset. Nu er jeg selv i 40’erne, og er helt sikkert ikke med pĂ„ moden, jeg har shampoo og body shampoo, og det er det.

    Hvad bruger i andre, er I som mig, eller har I nogle ting der lige Þger det hele 120%, som jeg skal skynde mig ud og fÄ kÞbt? Eller er I ogsÄ hoppet pÄ Everything showers ?

Viser 8 svar - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,469

    Jeg er i samme bĂ„d som dig 🙂

    Med risiko for at lyde sexistisk, sĂ„ tror jeg ogsĂ„ det er mere en “kvinde-ting”.

    #2
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 3,675

    Jeg har ikke hÄr pÄ hovedet, men derimod et dejligt stort skÊg.

    SĂ„.

    Jeg bruger en shampoo og balsam til mit skĂŠg ca hver tredie dag, alt efter hvor tĂžrt det fĂžles. Det er bare den stribede fra matas.
    SĂ„ bruger jeg gerne en bodyshampoo fra Dove, hvor de har forskellige versioner jeg skifter mellem. Jeg har prĂžvet mange, men det er den jeg bedst kan lide, har jeg fundet ud af.
    SÄ bruger jeg en antiperspirant. Det er sÄdan en krystal man gÞr vÄd og pÄfÞrer om aftenen.
    Og sÄ noget duftevand

    Det er vist det

    #3
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,431

    3i1

    Face, body , hair fra rema! billigt nemt

    win!

    #4
    Deadlights
    Rusher
    • E-peen: 1,498

    Jeg bruger en generisk billig shampoo, generisk billig ansigtsvask og generisk billig shower gel eller sÊbe. NÄr jeg har husket at kÞbe det ind bruger jeg ogsÄ fugtighedscreme til ansigtet.

    Og sÄ naturligvis en stor omgang Cilit Bang til anus.

    #5
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,887

    Alle over 40 (30?) mĂ„ kunne huske den her 😁

    Den blĂ„ udgave af den der var i hvert fald meget udbredt i min ungdom – den kunne vaske alt fra hĂ„r, skĂŠg, rĂžv, bil, opvask og gulv 😁

    • Dette svar blev ĂŠndret 1 time, 1 minut siden af Cancerman.
    #6
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 3,675

    #5: Jeg vil tro det her er nutidens version af Axe

    View post on imgur.com

    #7
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,887

    #6 Jesus Christ… 🙄

    #8
    Peldrol
    Rusher
    • E-peen: 101

    Matas Havtorn Balsam til Normalt HÄr
    Matas Havtorn Shampoo til Normalt HÄr
    Bruger shampoo til skÊg + hÄr.
    Bruger balsam til skÊg, og en gang i mellem til hÄret.

    Derudover er jeg begyndt at bruge en grÞn blok sÊbe, den billigste fra Rema. Den er ekstremt effektiv, til sved og kropslugt. Jeg er hÄndvÊrker, sÄ sveder en del lige i tiden. FÞrhen har jeg sgu bare brugt shampoo til alt, det var fÞrst efter skÊgget kom til at jeg begyndte at bruge balsam.

Viser 8 svar - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...