Forside Fora Off-topic Tyk af corona

  • Dette emne har 48 svar og 30 stemmer, og blev senest opdateret for 4 Ă„r siden af Bams.
Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Bams
    Rusher
    • E-peen: 358

    Jeg synes godt nok det er svĂŠrt at holde bĂŠltet spĂŠndt. Hjemmearbejde og nye vaner gĂžr det vanskeligt at holde kalorierne ude og motionen i sporet. Er jeg den eneste, der spiser for mange chokoladekiks her under Corona?

    Og er det ved at vĂŠre tid til en kollektiv slankekonkurrence?

Viser 30 svar - 1 til 30 (af 48 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    Drixx
    Rusher
    • E-peen: 385

    jeg er selv gÄet fra 74 til 80kg i corona tiden, om det er coronatiden eller ford min kÊreste der er her og laver god mad, ved jeg ikke.

    #2
    Parus
    Rusher
    • E-peen: 120

    Mit problem er nérmere at béltet spénder for mig 🙂 Jeg er dog bange for det ikke kun er Coronas skyld.

    #3
    carn
    Rusher
    • E-peen: 46

    Jeps, har ogsÄ taget godt 5 kilo pÄ. Og gÄr endda MANGE ture. Men det er nok intet ift. almindeligt arbejde hvor jeg gÄr forholdsvist meget i dagligdagen.

    Og sĂ„ er slikskabet jo lige derovre i kĂžkkenet… 😀

    #4
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 3,485

    Jeg er bare blevet endnu mere doven end normalt… Det er ikke sjovt at gĂ„ uden job under en samfundskrise hvor meget fĂ„ vil ansĂŠtte

    "Arguing with retards is like playing chess with a pigeon: No matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious"

    #5
    Deadmeat
    Rusher
    • E-peen: 362

    Jeg har paradoksalt nok tabt mig, men desvĂŠrre vist mest pga. muskeltab 🙁 (og nej jeg var ikke noget brĂžd i forvejen). Æder helt klart ogsĂ„ alt for meget af alt muligt crap i de her tider. Jeg er nok blevet tyndfed som det hedder – fedtet har sat sig skjult inde omkring de vitale organer

    #6
    NoFaith
    Rusher
    • E-peen: 298

    Corona har gjort at omstÊndighederne har Êndret sig det er korrekt, men det er stadig en dÄrlig undskyldning for man ved jo godt nÄr man spiser for meget og laver for lidt, og det er ogsÄ okay at have ondt af sig selv men synes det er lidt tyndt at kÞre den af alene pÄ corona situationen, i sidste ende er det ligesom det altid har vÊret, nemlig op til en selv.

    Luk munden og let rÞven det fungere hver eneste gang, men forstÄr da godt folk tager pÄ der er jo ikke en skid andet at lave, men derfor er det stadig folks egen skyld, man ved det jo godt inderst inde.

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r siden af NoFaith.
    #7
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 3,485

    Jeg har paradoksalt nok tabt mig, men desvĂŠrre vist mest pga. muskeltab 🙁 (og nej jeg var ikke noget brĂžd i forvejen). Æder helt klart ogsĂ„ alt for meget af alt muligt crap i de her tider. Jeg er nok blevet tyndfed som det hedder – fedtet har sat sig skjult inde omkring de vitale organer

    "Arguing with retards is like playing chess with a pigeon: No matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious"

    #8
    SturmWolfDK
    Rusher
    • E-peen: 562

    Jeg har tabt mig 6Âœ kg under corona. Jeg er 100% sikker pĂ„ det er fordi jeg skal undvĂŠre kantinen ude pĂ„ arbejdet, og fordi jeg har mere tid til at komme i skoven/ud i haven. Og i julen havde jeg ikke problemer med at skulle forbi et bord fyldt med slik for at printe, eller pĂ„ vej til mĂžder 😀

    Hjemmearbejdet gÞr, at jeg synes det er nemmere at lukke dÞren til hjemmekontoret og ligge arbejdet fuldstÊndigt fra sig. Og sparring m.v. er elendigt under det her hjemmearbejde, sÄ halvdelen af kontoret er sÄ corona trÊtte, at de holder fast pÄ 37 timers arbejdsuge, sÄ antal opkald/folk der lige banker pÄ dÞren i tide og utide med opgaver er faldet ekstremt.

    #9
    Romby
    Rusher
    • E-peen: 29

    Tog 5 kg pÄ. Blev lidt trÊt af det og er allerede begyndt pÄ slankekuren (3 kg nede igen). TÊnker mere over hvad jeg spiser og stÄr tidligere op for at gÄ en time hver morgen. Sparrer sÄ meget transporttid pÄ homeoffice at den time om morgenen er det hele vÊrd. Det fleste indkÞb klare jeg som del af min gÄtur sÄ tiden ikke er 100% spilt.

    #10
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,347

    Jeg har vĂŠret tyk hele tiden, sĂ„ jeg har ikke lagt mĂŠrke til det 🙂

    #11
    Deadlights
    Rusher
    • E-peen: 1,406

    Jeg tog ogsÄ hurtigt nogle kilo pÄ de fÞrste par mÄneder med hjemmearbejde. Det var simpelthen for let at hente noget i kÞleskabet. SÄ tog jeg konsekvensen og har siden i sommers gÄet fra 94kg til 78kg.

    Har stort set undgÄet sukker fuldstÊndigt. Har dog hapset lidt popcorn eller en pizza i ny og nÊ. Og drukket en masse Harboe Squash Light og vand.

    Jeg sĂžrger for ikke at have chips, kager og den slags i huset.

    Og undgĂ„r “gode rĂ„d” fra overvĂŠgtige mennesker som synes jeg er sĂŠr fordi jeg ikke putter flĂžde i min spinat. Mit mĂ„l lige nu er altsĂ„ ikke at blive sĂ„ fed som muligt.

    #12
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,372

    Har ogsÄ syltet motionen max!

    Har ikke motioneret en skid i et Ă„r, tror julen har vĂŠret vĂŠrst for mig med hensyn til vĂŠgten.

    Har vĂŠret hjemsendt i perioder, det er ligesom om controlleren har trukket mere i mig end lĂžbeskoene.

    Men skal igang igen! ForÄret er kommet, sÄ nu skal der ske lidt ?

    GL & HF

    #13
    VampiricEye
    Rusher
    • E-peen: 3,893

    Rookie numbers. Jeg har taget 7kg pĂ„ de seneste 4-5 uger…

    Nintendo Influencer

    PĂ„ dansk: https://www.youtube.com/channel/UC-6I6HgrpYjimEpvayLu3Vg

    PĂ„ engelsk: https://www.youtube.com/channel/UCNNzj5gu0Iolj4vcNIp1IUA

    #14
    ElSenator
    Rusher
    • E-peen: 579

    #0, Jeg har ikke taget pÄ, men det er mest fordi jeg har tabt mine muskler der er blevet til fedt. SÄ jeg har fÄet noget pÄ sidebenene, jeg ikke har haft fÞr.

    Og sĂ„ ĂŠder jeg aaaalt for meget slik og chips. Og drikker konstant sodavand. Som selv-erkendt introvert, sĂ„ er det blevet min weekend rutine. Film fredag og lĂžrdag aften med chips, slik og sodavand. Og nogle gange er der jo lidt rester til sĂžndag ogsĂ„… :S

    Jeg plejer at spille trommer to gange om ugen (ikke bare rock-trommer, nejnej, metaltrommer, sÄ det er med garanteret drypsvedning, det er noget der virker!). Det er lagt pÄ is grundet nedlukningen. Og jeg cykler heller ikke pÄ arbejde endnu grundet temperaturen.

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r siden af ElSenator.
    #15
    Nioxic
    Rusher
    • E-peen: 414

    AltsÄ til jer som nÊvner at i gÄr lidt mindre..

    er i klar over hvor mange skridt i skal tage, for at forbrĂŠnde 1 kilo?

    hvis du gÄr 5.6 km i timen (de fleste gÄr nok mellem 4.5 og 6 km/t), forbrÊnder du 336 kalorier, pÄ 1 time.

    Et kilo fedt er ca. 7700 kalorier.

    Du skal altsÄ gÄ nÊsten 23 timer, straight (eller, 128 kilometer), uden mellemmÄltid, for at forbrÊnde 1 kilo fedt. Og det er sÄ med antagelsen, at kroppen er klar til at forbrÊnde dine fedtdepoter, og ikke bare de chokoladekiks du spiste for 30 minutter siden.

    VÊgttab sker altsÄ ikke med lidt gÄture. Tror nÊrmere der sker et vÊgttab via gÄ-ture, fordi du IKKE Êder imens.

    Men ja, nok om det.

    Jeg har selv taget nogle kilo pÄ. Jeg gÄr i skole pt. og har hjemmeundervisning, og knÊgten har ogsÄ vÊret hjemme i en del mÄneder, men er da endelig kommet i skole her for nogle uger siden.

    Vi kunne evt. lave en trĂ„d (eller bruge den her?) til at arrangere os, med.. hvad vi vejer og hvad vi har tĂŠnkt os at gĂžre ifht et vĂŠgttab(eller nogen vil mĂ„ske bare undgĂ„ at tage yderligere pĂ„), og sĂ„ tjekke ind engang imellem med opdateringer, hvad der har fungeret og hvad der ikke har? 🙂

    mĂ„ske motivere hinanden, enten i form af… lange gĂ„ture, eller nogle fornuftige mĂ„ltider eller whatever?

    fitness centrene er jo ogsÄ lukkede, lige pt. sÄ vidt jeg husker.

    #16
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,372

    #15

    Tror du har misforstÄet noget?

    Det handler om det samlede kalorieindtag kontra forbrug.. sÄ de 200-300 kalorier en gÄtur mÄtte forbrÊnde hjÊlper altsÄ!

    Men ja kosten er det vigtigste…

    GL & HF

    #17
    Nioxic
    Rusher
    • E-peen: 414

    #16 det er rigtigt, men jeg prĂžver at pointere noget :p

    Dertil husk lige din krop ikke ved hva en kalorie er.
    Den arbejder ud fra hormoner. SÄ der er forskel pÄ de processer du sÊtter i gang i din krop, ud fra hvad du Êder. Fedt og fructose gÞr vidt forskellige ting i kroppen fx

    #18
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,372

    #16 det er rigtigt, men jeg prĂžver at pointere noget :p

    Dertil husk lige din krop ikke ved hva en kalorie er.

    Den arbejder ud fra hormoner. SÄ der er forskel pÄ de processer du sÊtter i gang i din krop, ud fra hvad du Êder. Fedt og fructose gÞr vidt forskellige ting i kroppen fx

    Det handler stadig om hvor meget man éder kontra ens forbrug 😉

    Man behÞver ikke gÞre det mere avanceret end som sÄ ?

    GL & HF

    #19
    Uranos
    Rusher
    • E-peen: 52

    Har taget ~10 kilo pÄ.. kan dog ikke sÊtte fingeren pÄ grunden, da der ikke er tydelige forskelle. SÄ mÄ vÊre lidt af det hele, daglig bevÊgelse, mere mad, mere slik (isÊr i julen).
    NĂ„ja, prĂžver at holde op med spise et ‘efter aftenensmad mĂ„ltid’ og hĂ„ber det gĂžr udslaget.

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r siden af Uranos.
    #20
    Deadmeat
    Rusher
    • E-peen: 362

    #7 @kenkari amen! og det gÊlder sÄ Äbenbart ogsÄ for mÊnd ?

    #18 @ghidora enig, det starter sku med hvor mange kalorier man hĂŠlder ind per dag. Step 1: bring balance i regnskabet fĂžr alt andet.

    #21
    Bams
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 358

    #6 Du skal vĂŠre vores personlige trĂŠner her pĂ„ rushers! Jeg har brug for dit nobullshit – kom-i-gang-brĂžl! 🙂

    #22
    Memorianx
    Rusher
    • E-peen: 256

    Jeg foreslÄr at vi finder et fitness spil og sÄ konkurer i highscores

    #23
    kongkim
    Rusher
    • E-peen: 124

    Tror jeg ligger pÄ nogenlunde det samme.
    Men der er nu heller ikke meget der har Êndret sig for mig hvad angÄr at komme op og afsted om morgen.

    Nobody is perfect, and i'm nobody.

    #24
    Kassen
    Rusher
    • E-peen: 76

    Jeg tabte mig 10 kilo op til Corona. Nu har jeg taget 11 pĂ„….Men efter at vĂŠret geĂ„t HELT i stĂ„ November og December, er jeg nu kommet igang med det gĂ„ture og trĂŠnings hold igen. Har ogsĂ„ prĂŠsteret i 14 dage nu at holde mig fra sukker. Regner med at det nĂŠste halve Ă„r bliver sukker frit. SĂ„ mĂ„ jeg hĂ„be jeg kan fĂ„ det vendt igen. (uden at vende igen igen igen :-P)

    #25
    VxChemical
    Rusher
    • E-peen: 408

    Jeg har tabt mig 25kg.

    jeg gik sÄ i stÄ da der kom extra nedlukning igen i Januar, og ligger stadig pÄ samme vÊgt. Nok lige den extra portion engang i mellem, eller mÄske et glas rÞdvin eller 2 til maden.

    Nu har jeg hanket op, og det ser ud til jeg er pÄ vej lÊngere ned igen.

    #26
    Kassen
    Rusher
    • E-peen: 76

    #25 Flot! Det hÄber jeg er mig om 6 mÄneder haha.

    #27
    knaseren
    Rusher
    • E-peen: 133

    jeg er gÄet fra 76kg til 71kg siden julemaden, som jeg blev vildt trÊt af, uden at gÞre noget somhelst.

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r siden af knaseren.
    #28
    wOOOOt
    Rusher
    • E-peen: 273

    Ejer ikke en badevĂŠgt – men alle mine skjorter er krĂžbet det sidste Ă„rs tid.
    Hvilket vaskepulver bruger I andre? 😀

    #29
    StultusX2
    Rusher
    • E-peen: 2,043

    Ejer ikke en badevĂŠgt – men alle mine skjorter er krĂžbet det sidste Ă„rs tid.

    Hvilket vaskepulver bruger I andre? 😀

    Det er bomuld, ik’ = PĂ„ ingen mĂ„de din skyld 🙂

    My TIE! My nimble coffin! Og det Ă©r KUNS med Collector's CD-ROM 1995!
    En snarligt uddþende single Player med Logitech Wingman Extreme Digital 3D - der “skal tage sine piller og sétte sig ned bag i bussen”...

    #30
    Ghidora
    Rusher
    • E-peen: 1,372

    Jeg ejer heller ikke en vĂŠgt… syntes heller ikke et tal skal bestemme hvordan jeg har det 😉

    Hvis man nu tager 1 kg muskler pĂ„, skal man sĂ„ ogsĂ„ vĂŠre ked af det? 😉

    NÊÊÊÊ nÄr jeg kan mÊrke bukserne strammer, sÄ skal der ske noget!

    GL & HF

Viser 30 svar - 1 til 30 (af 48 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...