Forside Fora Off-topic Er du dygtig udvikler og søger job?

Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    wOOOOt
    Rusher
    • E-peen: 279

    Hvis du er dygtig udvikler og en rar person, så er der 4 ledige stillinger på et af DK’s dejligste bureauer.
    Medarbejder trivsel, uddannelse og udvikling er i top! Alt handler om at have det godt og være glad for sit job!
    Vi arbejder kun 4 dage om ugen, men får løn for 5. Seriøst!- alle mine venner er piv misundelige!
    Det er ingen joke – der er 4-5 virksomheder i DK, som har indført 4 dages arbejdsuge, og det her er en af dem!

    Tjek selv opslaget
    https://www.abtion.com/karriere?fbclid=IwAR2cDmqdQ8r_OYxE4ZoZKCOAmieyk2TKq43rFsI-ssKjBwxhwfO1NS3YXbE

Viser 20 svar - 1 til 20 (af 20 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    VampiricEye
    Rusher
    • E-peen: 3,943

    Damn, det lyder sygt lækkert med de 4 arbejdsdage! Desværre er arbejde i København og Odense ikke relevant for mig.

    #2
    Nass
    Rusher
    • E-peen: 545

    Damn det lyder vildt!

    #3
    wOOOOt
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 279

    Ja det kan anbefales – rart at have weekend efter kl. 16.30 i dag.
    Alle arbejder også hjemmefra hver onsdag, så der er lidt variation i den der lange 4 dages uge 😀

    #4
    Jacques
    Rusher
    • E-peen: 554

    Håber, du finder en god kandidat 🙂

    Det er sjovt, som det ses som en luksus at få lov at arbejde kun 4 dage om ugen. Det burde være normen. Det skaber jo et helt andet mentalt overskud blandt medarbejderne, hvilket resulterer i øget produktivitet. Det giver jo superfin mening. Hjemmearbejde ses også som en luksus af mange. Det burde det bestemt heller ikke være, på nogen måde. Det burde være en rettighed. Også det skaber et større overskud hos medarbejderne gennem den fleksibilitet, det skaber. Det danske arbejdsmarked har stadigvæk rigtigt meget at lære.

    #5
    wOOOOt
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 279

    Lille update – der kom lige fokus på 4 dages arbejdsuge i nyhederne – og vupti, så kom der lige et billede fra vores kontor.
    https://www.dr.dk/nyheder/indland/fri-hver-fredag-ligesom-paa-island-enhedslisten-vil-saette-kortere-arbejdsuge-paa

    #6
    SturmWolfDK
    Rusher
    • E-peen: 562

    #5
    Hvorfor er det billede af hunden ikke skiftet til en kæmpe negleklipper?

    Den virksomhed trænger klart til flere rushers!

    #7
    wOOOOt
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 279

    #6 Negleklipper? øh hvad er logikken lige der?

    Hunden er tit på kontoret, og har titlen “Head of people” 😀

    #8
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,783

    #7 Du har ikke været på Daily Rush/Rushers længe nok, hvis du ikke kender historien om negleklipperen 🙂

    Det er komisk, at det er Enhedslisten, der primært består af folk der aldrig har haft et job og vælgere på overførsel, der kommer med et krav om at nedsætte arbejdstiden. 😛

    #9
    NightBreaker
    Moderator
    • E-peen: 1,631

    #8 Hmmm ,jeg antager du antager. Anyways #7 Neglekipperen har en lang historie imellem alle gamle bruger.

    • Dette svar blev ændret 3 år, 9 måneder siden af NightBreaker.
    #10
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,783

    #9 Det gas 🙂

    #11
    Emilsa
    Rusher
    • E-peen: 1,366

    #8

    Det er komisk, at det er Enhedslisten, der primært består af folk der aldrig har haft et job og vælgere på overførsel

    Hvad baserer du det på, mit indtryk af enhedslisten er at de generelt er ret højtudannede og i arbejde, og du får nok kaffen galt i halsen nu – men mit helt personlige indtryk fra at have gået op og ned af dem i tja. 15 år, er at der er forbavsende mange selvstændige erhvervsdrivende ifht. den stråmand der normalvis fremmanes om dem.

    #12
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,783

    #11 Det er stadig gas – baseret på præcis den stråmand 🙂

    Kender skam masser EL folk der på ingen måde passer på beskrivelsen – men de er altid sjove og tage pis på 🙂

    #13
    NightBreaker
    Moderator
    • E-peen: 1,631

    Synes ikke jeg kan finde den Negleklipper tråd mere på dailyrush webarchive, #0 skal ikke snydes for den.

    #14
    kongkim
    Rusher
    • E-peen: 124

    #7 Du var sq da på DR længe :D?

    #15
    SturmWolfDK
    Rusher
    • E-peen: 562

    #7
    What.. Kender du ikke til.. Negleklipperen?

    Jeg ved slet ikke hvor jeg skal gøre af mig selv lige nu.

    #16
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 3,571

    #7

    What.. Kender du ikke til.. Negleklipperen?

    Jeg ved slet ikke hvor jeg skal gøre af mig selv lige nu.

    Du kunne starte med at smide trøjen

    #17
    Anonym
    • E-peen: 125

    Eller spille instrumental versionen!

    … Man skulle nok have været der!

    #18
    wOOOOt
    Rusher
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 279

    LOL – Jeg tror nu godt man kan kalde mig en af de “gamle” fra DR, selvom jeg ikke var en af de mest aktive, det indrømmer jeg.
    Tror jeg var med fra dengang omkring 04 hvor WOW udkom, og jeg var aktiv GM i SD.
    Men Negleklipperen er jeg så desværre gået glip af – det må være en fejl i min opdragelse hehe.

    #19
    Emilsa
    Rusher
    • E-peen: 1,366

    #18 – Jeg kan godt huske du har været der i årtier… Men det er nu ganske godt klaret at du er gået Negleklipperen forbi, taget i betragtning af hvor meget der i sin tid blev kastet omkring sig med negleklipper referencer.

    #20
    SturmWolfDK
    Rusher
    • E-peen: 562

    #16-17
    Tak for råd, men slaskende æselpik fik mig ned på jorden igen.

Viser 20 svar - 1 til 20 (af 20 i alt)
  • Du skal være logget ind som bruger for at kunne svare...