Er du sikker på det skal være en espressomaskine.
Først med hensyn til at kværne bønner selv. Ved at kværne bønner selv, så burdu du få en mere frisk kaffe, da hele bønner holder smagen bedre en kværnede bønner. Det gør det ikke umiddelbart bedre at gøre det selv. Det kommer også an på kværnen. Der er selvfølgelig forskel, normalt, så er kværnen i selvstændige kværne bedre, når man kommer op i pris end dem der er indbygget i espressomaskiner (som dog stadig kan være gode.
Vil nok personligt sige at det vigtige er at bruge nykværnede bønner. Vi har prøvet mange forskellige typer bønner, og der er helt klart stor forskel på deres smag.
En god kop kaffe/espresso kommer rigtig meget an på den bønne du bruger, og om du drikker den frisk eller hælder den på kande og drikker den over længere tid. Tror derfor mange synes en espresso/americano m.m. er bedre netop fordi de er frisklavet.
En filter kaffe kan også være god. En god hel bønne, en kværn, kogende vand (92-96 grader) og en lille kande med topfilter på laver også god kaffe. Det tager bare nogle minutter.
Jeg bruger gerne 15 minutter (10 minutter til opvarmning af maskinen og 5 min på brygning) på at lave en Cafe Latte (det eneste vi drikke hjemme).