Jeg har hørt at der skal til at være forbud mod de længe cigaretter, altså dem man ofte kalder 100.
Er der nogle der kender til det?
Dette svar blev ændret 1 år siden af Jonas.
Jeg har hørt at der skal til at være forbud mod de længe cigaretter, altså dem man ofte kalder 100.
Er der nogle der kender til det?
Dette svar blev ændret 1 år siden af Jonas.
Jow, den er vist god nok.
de burde tage de normale med i købet samtidig. Forbyd alle nikotin produkter
#0 Enig. Vi skal bare huske, at vi ikke kan surmule, når turen efterfølgende kommer til alkohol.
VampiricEye skrev (#2):
#0 Enig. Vi skal bare huske, at vi ikke kan surmule, når turen efterfølgende kommer til alkohol.
Ork jo. Det kan vi sagtens, for det vil jeg hellere have, og det stinker ikke i en hel opgang, når en eller anden sidder og drikker inde i sin lejlighed 🙂
Jeg ser hellere der bliver kørt noget forsøg på legalisering af hash produkter til rygning. Det slår ikke nær så mange mennesker ihjel, siger forskningen
Alkohol slår mange mennesker ihjel. Det gør sukker også.
Personligt er jeg stor antiryger, når det belaster andre.
Jeg er også ked af den forringelse, som rygning medfører, og de mange økonomiske udgifter som sundhedsvæsenet skal belastes med. Den samme logik kan man prøve af på sukker og alkohol.
Mine principper tillader folk at bestemme over deres eget liv. Min fornuft siger forbyd smøger.
#2 Så hash lugter ikke?
Du brokker dig over rygning lugter men vil lovliggøre hash?
Hvor er logikken i det?
Folk må selv bruge hovedet.
Rygning er røv skadeligt men hvis folk gør det uden at genrer andre, så er det deres problem - samme med sukker, fedt, alkohol, snus osv.
Hvis vi skal til at forbyde alt der er skadeligt så, er det skruen uden ende.
Cancerman skrev (#5):
Du brokker dig over rygning lugter men vil lovliggøre hash?
Hvor er logikken i det?
Jeg er med på jeg er lidt dobbeltmoralsk her. Og jeg er endda tidligere ryger. Måske det er derfor jeg er så standhaftig omkring rygning. Jeg mistede min egen mor til kræft, som startede som lungekræft, fordi hun røg som en skorsten i mange år. Og jeg synes rygning stinker langt mere end hash, plus det sætter sig i væggene. Har du nogensinde set et hjem med nikotingule vægge? Det er så klamt
#5 Jeg røg fra jeg var 15 til jeg var 35 - tro mig, jeg har set nikotingule vægge og jeg er ikke stolt af det. 😔
Jeg er ikke vild med lugten af cigaretrøg, men synes hash er være.
Pibetobak derimod, det kan virkelig dufte godt 🙂
Cancerman skrev (#7):
Pibetobak derimod, det kan virkelig dufte godt 🙂
Der er vi faktisk enige. Jeg har før leget med tanken, at jeg skulle begynde at ryge pibe. Man begynder bare at stinke ud af munden, uanset hvor meget man børste tænder og bruge mundskyl.
Jeg vil også sige vi efterhånden må være nået der som samfund hvor man kan lave totalforbud mod rygning.
Måske med mulighed for at eksisterende rygere kan få på recept til de dør.
Derudover også enig i at man sagtens kan tage et kig på en række andre ting også (alkohol, gambling, sukker, m.fl.).
Tror ikke jeg er helt med på et totalt forbud på de ting, men det fx på alkoholfronten har man set en lignende udvikling i markedet, de sidste par årtier, som med rygning, hvor produkterne i større stil er udviklet til at være mere børnevenlige.
Hashrygning har jeg nu aldrig oplevet problemer med, lugten er i mine øjne også mere behagelig end tobaksrøg, men det vigtigste er i min verden er om det er skadeligt for kroppen eller ej, hvilket jeg ikke umiddelbart har hørt det skulle være...
#8 Misforstå mig ikke. Synes rygning er noget lort.
Problemet er hvor grænsen går?
Rygning koster skattekroner i sundhedsvæsnet - men det gør gamle mænd der spiller old-boys fodbold også. (Eller alt mulig anden sport)
Jeg så gerne, at alle stoppede med at ryge, men det er et svært område at love give imod. Det bedste er er "opfordre" folk til at lade være - f.eks. ved at en pakke smøger koster 200kr.
#8 Hvis alkohol blev opfundet/opdaget i dag, så ville det aldrig komme på markedet.
Jeg synes i øvrigt ikke, at gambling passer sammen med de andre ting i din opremsning.
Man burde indføre forbud mod forbud…. Lol
Jeg er som udgangspunkt “enig” i man bør gøre noget for at stoppe folk i at ryge - eller i det hele taget starte, men et eller andet sted er vi alle voksne mennesker og bør være i stand til at tage vores egne valg - og konsekvenserne deraf.
Måske istedet en form for nedsat sygesikring for rygere kunne hjælpe?
Cancerman skrev (#10):
Jeg så gerne, at alle stoppede med at ryge, men det er et svært område at love give imod. Det bedste er er “opfordre” folk til at lade være – f.eks. ved at en pakke smøger koster 200kr.
Jeg har lige set en udsendelse på DR hvor kriminelle i Aulum ude i det mørke vestjylland i langt over et år, producerede ulovlige cigaretter. Der vil komme en helvedes masse mere af den slags, hvis priserne stiger til så voldsomme priser
Kenkari skrev (#13):
Jeg har lige set en udsendelse på DR hvor kriminelle i Aulum ude i det mørke vestjylland i langt over et år, producerede ulovlige cigaretter. Der vil komme en helvedes masse mere af den slags, hvis priserne stiger til så voldsomme priser
Præcis. Og det vil man altid se lige meget om det er det ene eller andet man forbyder.
Man risikere bare, at starte en parallel forretning til narko - med samme konsekvenser.
Problemet med rygning, er at det stort set altid generer andre mennesker. Samme med hash, som lugter forfærdeligt.
Cancerman skrev (#14):
Jeg har lige set en udsendelse på DR hvor kriminelle i Aulum ude i det mørke vestjylland i langt over et år, producerede ulovlige cigaretter. Der vil komme en helvedes masse mere af den slags, hvis priserne stiger til så voldsomme priser
Præcis. Og det vil man altid se lige meget om det er det ene eller andet man forbyder.
Man risikere bare, at starte en parallel forretning til narko - med samme konsekvenser.
Det er så her jeg mener man bør se ind i en lempelse eller noget på hash. Jeg er ikke viden om området, men jeg mener ikke man kan få lungekræft af hash, eller tager jeg fejl?
#15 man kan få en psykose...
#9 For mig er det ikke altafgørende om det koster penge i sundhedsvæsenet, det er også derfor jeg ville have det fint med at man evt. bruger penge på at køre smøgerne på fx recept.
Det jeg ser som problematisk ved rygning er både på det personlige, sociale og samfundsmæssige synspunkt. Det er personligt dårligt for dit helbred, dine medmennesker er ikke helt vilde med rygningen og den del bidrager også negativt til folkesundheden. (Hvilket også koster penge, men ikke er årsagen til jeg synes det er problematisk)
Jeg synes ikke jeg kan se noget godt ved at man kan vælge at få en masse giftstoffer ned i lungerne.
Sport/motion derimod har derimod ofte en positiv effekt på sundheden, kan også bidrage til det sociale i holdsport og fungerer som underholdning i mange tilfælde.
Sport bidrager selvfølgelig også negative ting, (såsom hooligans, gambling, og den førnævnte udgift på sundhedsvæsenet) du har givetvis ret i at man ikke behøver spille old boys fodbold for at holde sig selv i form, men der er i mine øjne en debat at have, hvilket jeg egentlig ikke synes findes med rygning, hvert fald ikke længere...
Vi bruger cookies til login og dine indstillinger. Læs mere i vores privatlivspolitik.